Aleksandra Popławska

powiększ zdjęcie
Powiększ

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu, 2000). Zadebiutowała w 1998 roku  rolami Helenki i Cypojry w„Sztukmistrzu z Lublina” Isaaka Bashevisa Singera w reżyserii Jana Szurmieja w Operetce Wrocławskiej. Aktorka TR Warszawa w latach 2000-2007. Od 1 sierpnia 2018 roku ponownie dołączyła do zespołu TR Warszawa, gdzie zagrała m.in. w spektaklach Grzegorza Jarzyny – jako Agłaja Iwanowna Jepanczyn w „Księciu Myszkinie”, Michelle w „Uroczystości” czy Mała Metalowa Dziewczynka w „Między nami dobrze jest”. 

Występowała na wielu polskich scenach – m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, czy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. 

Wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje aktorskie: za rolę Tani w „Czwartej siostrze” w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2. Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu), za rolę Warii w „Wiśniowym sadzie” w reż. Pawła Miśkiewicza w tym samym teatrze (41. Kaliskie Spotkania Teatralne), czy Małej Metalowej Dziewczynki w „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa (9. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, 50. Kaliskie Spotkania Teatralne, Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT). 

Od 2010 roku pracuje również jako reżyserka. Zrealizowała m.in. „Kompleks Portnoya” w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie (wraz z Adamem Sajnukiem), „Generała” w Teatrze IMKA w Warszawie  (wraz z Markiem Kalitą), „Klarę” w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku” w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Wykreowała wiele ról telewizyjnych i filmowych. Na dużym ekranie można było zobaczyć ją np. we „W dół kolorowym wzgórzem” w reż. Przemysława Wojcieszka (2004), w „Mojej Australii” w reż. Ami Drozd (2011), „Niewidzialnych” w reż. Pawła Sali (2018) „Kobietach mafii” w reż. Patryka Vegi (2018).

Role w TR Warszawa: 

- Książę Myszkin, 2000, reż. Mikołaj Warianow (Grzegorz Jarzyna)

- Uroczystość, 2001, reż. H7 (Grzegorz Jarzyna)

- Obróbka, 2002, reż. Artur Urbański

- Electronic city, 2003, reż. Redbad Klynstra

- Między nami dobrze jest, 2009, Doroty Masłowskiej, reż. Grzegorz Jarzyna