DOROTA MASŁOWSKA

Między nami dobrze jest

REŻ.: GRZEGORZ JARZYNA

  Spędź Sylwestra z TR Warszawa!  Program wieczoru:
  19:45 | rozpoczęcie streamingu, wprowadzenie, wejście za kulisy, prowadzenie: Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak
  20:00 | rozpoczęcie streamingu spektaklu
  ok. 21:50 | życzenia noworoczne od zespołu TR Warszawa

  Spektakl dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017).

  "Między nami dobrze jest” to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów, oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

  W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w „Między nami dobrze jest” jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia Danutę Szaflarską zastąpi Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.

  Przedstawienie „Między nami dobrze jest” było wielokrotnie nagradzane, m.in. Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik „Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009, Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej, Grand Prix - Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia", Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" w Szczecinie.

  bilety: 100 zł (normalny), 60 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

  prapremiera: 26 marca 2009, Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
  czas: 1 godz. 40 min (bez przerwy)

  Spektakl grany w TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

  Nie masz jak wrócić ze spektaklu?
  >> Tutaj sprawdzisz << rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu z TR Warszawa/ATM STUDIO

  Dla grup zorganizowanych ze szkół średnich oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

  Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz.

   

  Obsada

  TWÓRCY

  • Magdalena Maciejewskascenografia
  • Magdalena Musiałkostiumy
  • Jacqueline Sobiszewskireżyseria światła
  • Piotr Domiński / Grzegorz Jarzynaopracowanie muzyczne
  • Cókierek / Pani K.wideo

  „Masłowska z niezwykłym talentem potrafi naśladować autentyczne głosy i w swojej drugiej sztuce idealnie oddaje język różnych środowisk i pokoleń. W grożących zawaleniem murach warszawskiej kamienicy czynszowej umieszcza panoramę polskiego społeczeństwa, równie plastyczną, jak ponurą, która w swoim przejaskrawieniu przedstawia warstwy zbiorowego rozpadu, tak że widzowi śmiech więźnie w gardle.”
  Andreas Schäfer, TAGESSPIEGEL

  „Jarzyna uchwycił niejako duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń: podchodzi do tego dramatu nie tylko od jego dowcipnej strony, ale pozwala mu także zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsy. Trzy ekrany, brzęcząca muzyka, animowane dodatki i sposób gry oparty na ironicznej aluzji sprawiają, że spektakl w cudownie wieloznaczny sposób oscyluje między powagą i żartem.”
  Dirk Pilz, BERLINER ZEITUNG

  „W ustach aktorów frazy Masłowskiej mogą bowiem zyskać właściwe znaczenie, scena pogłębia perspektywę. Na tym polega znaczenie prapremierowej inscenizacji Grzegorza Jarzyny. (…) Jarzyna nadał jej niemal doskonały kształt sceniczny.”
  Jacek Wakar, DZIENNIK

  WYJAZDY

  Festiwal Komedii festCo, Bukareszt (27.05.2018)
  Międzynarodowy Festiwal „Raduga”, Sankt Petersburg (24.05.2013)
  Sibiu International Festival, Teatru National „Radu Stanca”, Rumunia (25.05.2012)
  46. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Szczecin (11.04.2011)
  XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Divadelna Nitra (23.09.2011)
  XVI Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Lublin (18-19.10.2011)
  Międzynarodowe Forum Sztuki Teatralnej „TEART", Mińsk (25-26.10.2011)
  Festiwal Una Mirade del Mundo, Madryt (4,5,6.11.2011)
  BOZAR, Bruksela (3-4.12.2011)
  Festiwal „Złota Maska”, Moskwa (02.04.2010)
  50. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej (8.05.2010)
  III Festiwal Wybrzeże Sztuki, Gdańsk (28-29.06.2010)
  Stage - Helsinki Theatre Festival (19-20.08.2010)
  II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia”, Kraków (11-12.12.2009)
  Festiwal Prapremier, Bydgoszcz (5.10.2009)
  V Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog”, Wrocław (10.10.2009)
  Festiwal „Rzeczywistość przedstawiona", Zabrze (17.10.2009)
  Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin (26-29.03.2009)

  NAGRODY

  Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznana przez miesięcznik „Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009.

  Nagroda Główna IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny.

  Nagrody aktorskie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla grających główne role w spektaklu Aleksandry Popławskiej za rolę Małej Metalowej Dziewczynki i Danuty Szaflarskiej za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim.

  Grand Prix - Nagroda Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

  Medal im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej.

  Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”  - „za otwarte przyjrzenie się współczesnej Polsce: jednocześnie pełne ironii i prawdziwej głębi. Spektakl sięgający wyżyn pod każdym względem: reżyserii, gry aktorskiej, koncepcji, scenografii oraz spójnej realizacji".

  Wyróżnienie Specjalne za tekst Między nami dobrze jest na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” – „za inteligentne ukazanie podwójnych i potrójnych znaczeń w znaczeniach a także niespodziewanych rozwiązań na każdym kroku".

  50. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej: Nagroda im. Jacka Woszczerowicza ufundowana przez ZASP dla Danuty Szaflarskiej, wyróżnienie aktorskie dla Aleksandry Popławskiej.

  XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda zespołowa dla twórców i realizatorów za najlepsze przedstawienie Konkursu.

  XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda za tekst dla Doroty Masłowskiej.

  XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej  - nagroda za rolę męską dla Adama Woronowicza.

  Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" w Szczecinie.