80-lecie sceny na Marszałkowskiej 811 grudnia 2019

80-lecie sceny na Marszałkowskiej 8

Sala TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8 jest jedną czterech scen teatralnych w Warszawie, które przetrwały wojnę i do dziś są wykorzystywane do działalności teatralnej. Jej dzieje odzwierciedlają punkty zwrotne w historii polskiego teatru i kultury. Zbudowana dla Marii Malickiej, jednej z najbardziej lubianych i podziwianych gwiazd międzywojnia, zainaugurowała działalność w styczniu 1939 roku premierą „Pani Bovary” Flauberta w adaptacji Zofii Nałkowskiej i reż. Krystyny Zelwerowicz. Działała pod kierunkiem Malickiej tylko kilka miesięcy. Podczas okupacji niemieckiej salę Teatru Malickiej zajął „Deutsches Theater”, grający dla Niemców repertuar operetkowy. Po wojnie pod adresem Marszałkowska 8 działało kilkanaście zespołów teatralnych pod zmieniającymi się nazwami: Scena Muzyczno-Operowa Miejskich Teatrów Dramatycznych, Teatr Klasyczny, Teatr Rozmaitości, Teatr Dzieci Warszawy, Teatr Młodej Warszawy. W 1972 roku teatr wrócił do nazwy Rozmaitości i pod tym szyldem działał do początku XXI wieku, kiedy zespół Grzegorza Jarzyny przyjął nową nazwę TR Warszawa.

Przypadający w 2019 roku jubileusz 80 lat istnienia teatru przy Marszałkowskiej 8 jest okazją do spojrzenia na historię i współczesność tego ważnego miejsca na mapie kulturalnej stolicy i całego kraju. W programie wieczoru urodzinowego znajdą się spotkanie obecnych i dawnych pracowników i pracowniczek teatru przy Marszałkowskiej 8, projekcja wirtualnego muralu autorstwa Grzegorza Laszuka na ścianie kamienicy oraz pokaz przedwojennego polskiego filmu niemego „Zew morza” z udziałem Marii Malickiej (film dubbingowany na żywo przez aktorów i aktorki TR Warszawa).

---------------------

godz. 17:00
Bez anegdoty nie ma historii teatru!

Spotkajmy się 11 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 w dawnym Teatrze Malickiej, a obecnie siedzibie TR Warszawa. Porozmawiajmy o tym szczególnym miejscu na teatralnej mapie Warszawy, podzielmy się opowieściami na temat sceny przy Marszałkowskiej 8 i ludzi, którzy ją współtworzyli. Spotkanie poprowadzi Roman Pawłowski, dramaturg, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa do spraw programowych.

godz. 18.45
Uruchomienie projekcji muralu Grzegorza Laszuka

Zapraszamy na odsłonięcie zaprojektowanego przez projektanta Grzegorza Laszuka wirtualnego muralu, który zostanie wyświetlony na ścianie kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 8 od strony ul. Zoli.

godz. 19:00
"Zew morza" - pokaz filmu z aktorskim dubbingiem na żywo

Wieczór zakończy wyjątkowy pokaz polskiego filmu niemego „Zew morza” (1927) z aktorskim dubbingiem na żywo. Jedną z głównych ról w filmie Henryka Szaro zagrała gwiazda przedwojennego kina, Maria Malicka, dla której powstał teatr przy Marszałkowskiej 8. Dubbing filmu w wykonaniu aktorek i aktorów TR Warszawa na żywo wyreżyseruje Katarzyna Minkowska, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej, laureatka nagrody Debiut TR. Będzie to urodzinowy prezent dla Szanownego Jubilata i wszystkich gości od TR Warszawa oraz kolejnego pokolenia pracujących tu twórców.

Więcej o projekcji filmu "Zew morza" przeczytasz TUTAJ


---------------------


organizator: TR Warszawa
partner pokazu filmu: FINA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
partner obchodów: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego