Zew morza

 

 

11 grudnia 2019, godz. 19.00

ZEW MORZA


reż.: Henryk Szaro / reż. dubbingu: Katarzyna Minkowska


Projekcja filmu niemego z aktorskim dubbingiem na żywo w reż. Katarzyny Minkowskiej

Nieme kino ma głos!

Z okazji jubileuszu 80 lat działalności sceny teatralnej przy Marszałkowskiej 8 TR Warszawa oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – pierwsze czytanie performatywne filmu niemego.

Ponad 90 lat od premiery jeden z najciekawszych polskich filmów epoki kina niemego - ”Zew morza” z 1927 roku zostanie wyświetlony z aktorskim dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa, a czytanie wyreżyseruje Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR. Swojego głosu do filmu użyczą Jan Dravnel, Lech Łotocki, Joanna Połeć, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska.

„Zew morza“ zrekonstruowany został w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych" w Filmotece Narodowej w Warszawie.

Projekcja z aktorskim dubbingiem uświetni obchody 80-lecia sceny przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie, która powstała dla Marii Malickiej - odtwórczyni głównej roli w filmie „Zew morza”, jednej z gwiazd przedwojennego kina i teatru. Teatr Malickiej był pierwszym zespołem, działającym w podziemiach budynku, w którym obecnie mieści się TR Warszawa. Swoje spektakle wystawiał tu od stycznia do czerwca 1939 roku.

OPIS FILMU

"Zew morza" to najwcześniejszy zachowany film jednego z najznakomitszych polskich reżyserów epoki kina niemego, Henryka Szaro. W obrazie, zrealizowanym według scenariusza popularnego powieściopisarza międzywojennego, Stefana Kiedrzyńskiego, wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem obrazu są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie "Zewu morza", poza Marią Malicką, znalazły się znane i lubiane gwiazdy, takie jak Jerzy Marr i Nora Ney. Realizacji filmu podjęła się Maria Hirszbein – jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową.

reżyser filmu: Henryk Szaro

scenariusz filmu: Stefan Kiedrzyński

zdjęcia: Seweryn Steinwurzel

scenografia filmu: Józef Galewski
obsada filmu: Oktawian Kaczorowski, Stanisława Słubicka, Maria Malicka, Mariusz Maszyński, Antoni Różański, Józefa Modzelewska, Jerzy Marr, Antoni Bednarczyk, Nora Ney, Stefan Szwarc, Janusz Ziejewski, Aleksander Maniecki, Nina Świerczewska, Stefan Hnydziński, Michał Halicz, Henryk Rzętkowski, Czesław Danecki, Krystyna Długołęcka, Tadeusz Fijewski, Mary Alma, Feliks Baczyński, Jan Czapski, Jan Giedroyc, Stanisław Hryniewiecki, Izabela Kalitowicz, Karol Korytowski, Eugeniusz Podolski, Olga Polińska, Mieczysław Rudnicki, Władysław Wolski

reżyserka dubbingu: Katarzyna Minkowska

dramaturgia: Tomasz Walesiak

muzyka: Wojciech Frycz

inspicjentka: Karolina Gębska
obsada dubbingu: Jan Dravnel, Lech Łotocki, Joanna Połeć, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska

miejsce: 
TR Warszawa/Marszałkowska 8


bilety: 20 zł
dostępne na: bilety.trwarszawa.pl



Wydarzenie odbywa się w ramach "80-lecia sceny na Marszałkowskiej 8"


---------------------

organizator: TR Warszawa
partner pokazu filmu: FINA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
partner obchodów: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego