SARAH KANE:

4.48 Psychosis

reż.: Grzegorz Jarzyna

  • najbliższe spektakle w sezonie 2019/20

Jedno z najważniejszych przedstawień w polskim teatrze ostatnich dwóch dekad. Spektakl Grzegorza Jarzyny według sztuki brytyjskiej dramatopisarki Sary Kane to podróż w psychikę młodej kobiety, która pod wpływem depresji decyduje się popełnić samobójstwo. Lekarskie diagnozy sąsiadują tu z wyznaniami miłości, porady psychologa zderzone są z parafrazami Biblii i wizjami Boga.

Nie jest to zapis umierania, ale heroicznej walki o życie, którą bohaterka prowadzi w obliczu obojętnego świata. Sztuka Sary Kane interpretowana jest jako literacki testament autorki, która popełniła samobójstwo w 1999 roku w wieku 28 lat. "4.48 Psychosis" to jej ostatni krzyk, wołanie o pomoc do tych, którzy mogą pomóc.

Wydarzeniem spektaklu jest aktorstwo Magdy Cieleckiej, która przekracza granice teatralnej konwencji pokazując dramat bohaterki w przejmujący i osobisty sposób.


Premiera: 8 lutego 2002 w Teatrze Polskim w Poznaniu, 22 lutego 2002 w TR Warszawa
Czas: 1 godz. (bez przerwy)
Projekt powstał w koprodukcji TR Warszawa i Teatru Polskiego w Poznaniu

Bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)


W spektaklu występuje scena nagości. Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

Obsada

TWÓRCY

  • Klaudyna Rozhinprzekład
  • Małgorzata Szczęśniakscenografia
  • Piotr Domiński / Paweł Mykietyn / Grzegorz Jarzynamuzyka
  • Felice Rossreżyseria światła
  • Marcin Wiktorowskigrafika komputerowa

„To przepięknie wyrzeźbione przedstawienie, wymownie oświetlone przez Felice Ross, z przygnębiającą, szpitalną scenografią Małgorzaty Szcześniak, napędzane przez wspaniałą, rozdzierającą rolę Magdaleny Cieleckiej (..).”
Sarah Hemming, FINANCIAL TIMES

„Fenomenalna adaptacja poruszającej i mocnej sztuki Sary Kane 4.48 Psychosis w wykonaniu TR Warszawa jest szczerą i aż nadto prawdziwą introspekcją w desperację tragicznie umęczonego umysłu. Produkcja jest doskonała także pod względem gry aktorów, scenografii i, co najważniejsze, nadzwyczajnego wprost realizmu. (…)Niezrównana interpretacja Cieleckiej, gra pozostałych aktorów oraz język sceniczny reżysera oszałamia widza.”
Scott Clair, THE HERALD

„Polska produkcja Grzegorza Jarzyny i TR Warszawa, prezentowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, jest pierwszą, która traktuje ten tekst jak rozdzierającą autobiografię. Może zabrzmi to zbyt mocno, ale jest to porywający teatr.”
Michael Billington, THE GUARDIAN

WYJAZDY & NAGRODY

Open'er Festival, Gdynia (1-4.07.2015)
40th Hong Kong Arts Festival, Chiny (22-25.02.2012)
Barbican Theatre, w ramach Polska! Year, Londyn (23-27.03.2010)
Edinburgh International Festiwal (15-17.08.2008)
Festival Scenes Etrangeres, Lille (14-15.05.2004)
Centrum Meyerholda, Moskwa (14-15.11.2003)

Nagroda prasowa Herald Angel Awards dla Magdy Cieleckiej za role w 4.48 Psychosis i Dybuku podczas Edinburgh International Festiwal.