TEASER SEZONU

Weekend zapowiadający premiery i wydarzenia rozpoczynającego się sezonu, w ramach którego odbędą się: brunche w Delikatesach Esencja, spotkania z twórcami nowych produkcji, czytania fragmentów scenariuszy, rozmowy z aktorami i aktorkami oraz film i koncert.

 

 

3 października 2015, g. 15:00
TEN SŁYNNY HOKELBET
O premierze „Możliwość wyspy” Michela Houellebecqa w reż. Magdy Szpecht

3 października 2015, g. 18:00
WŚCIEKŁOŚĆ I WRZASK
Rozmowa o „Niezwykłych przygodach Roberta Robura” Mirosława Nahacza

3 października 2015, g. 20:00
BALLADYNY I ROMANSE. REAKTYWACJA
premiera pierwszego odcinka serialu teatralnego 

4 października 2015, g. 13:30
HOLZWEGE
O premierze „Prób z Sikorskiego” w reż. Katarzyny Kalwat

4 października 2015, g. 18:00
MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST | film
reż. Grzegorz Jarzyna

4 października 2015, g. 21:00
ICANSWIM | koncert

 

 

3 października 2015, g. 15.00-16.30
TEN SŁYNNY HOKELBET

O twórczości Michela Houellebecqa rozmawiają Magda Szpecht i Krzysztof Varga.
Fragmenty powieści Houellebecqa „Możliwość wyspy” czyta Sandra Korzeniak.
prowadzenie: Roman Pawłowski

Michel Houellebecq, najgłośniejszy współczesny pisarz francuski, stał się nowym wcieleniem mitycznej Kasandry. W swoich powieściach i esejach rysuje ponury obraz przyszłości zachodniego świata, który rozpada się pod ciśnieniem nierozwiązywalnych sprzeczności i problemów: konfliktów narodowościowych, starzenia społeczeństw, rosnących nierówności i pustki duchowej. Między jego pierwszą głośną powieścią „Poszerzenie pola walki”, a najnowszą „Uległość” minęła cała epoka, obejmująca rozszerzenie Unii Europejskiej, kryzys ekonomiczny, upadek autorytarnych rządów w krajach arabskich, ekspansję radykalizmu islamskiego. Niezmienny pozostał pesymizm i brak wiary w człowieka, który tu i teraz konstruuje sobie apokalipsę. 

W TR Warszawa reżyserka Magda Szpecht z krakowskiej PWST przygotowuje adaptację głośnej powieści Houellebecqa „Możliwość wyspy”, opowiadającej o świecie przyszłości, w którym człowiek za pomocą technologii klonowania przezwyciężył barierę śmierci. Premiera spektaklu planowana jest na listopad 2015. Podczas spotkania Szpecht opowie o swoim widzeniu twórczości Houllebecqa, w dyskusji weźmie udział także Krzysztof Varga, pisarz, felietonista „Dużego Formatu”, autor powieści „Tequila”, „Lastryko” i „Masakra”.

wstęp wolny 

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  

3 października 2015, g.18.00-19.30 
WŚCIEKŁOŚĆ I WRZASK

O Mirku Nahaczu i jego twórczości rozmawiają Michał Sufin i Jakub Żulczyk, fragmenty „Niezwykłych przygód Roberta Robura” czyta Cezary Kosiński. prowadzenie: Roman Pawłowski

„I tak to się kiedyś skończy żoną, rodziną, domem i uporządkowanymi duperelowatymi błędnymi kołami. Chyba że ktoś z nas wpadnie w syf, ale raczej nie. Wiedzieliśmy, że inaczej udaje się tylko nielicznym, że o tych nielicznych potem się opowiada, że to są legendy.” Mirosław Nahacz „Osiem cztery”

24 lipca 2007 roku w piwnicy warszawskiego domu znaleziono ciało Mirka Nahacza. Jeden z najciekawszych młodych polskich pisarzy początku XXI wieku popełnił samobójstwo w wieku 23 lat. Nahacz pozostawił po sobie cztery powieści, w tym ostatnią, wydaną pośmiertnie pod tytułem „Niezwykłe przygody Roberta Robura”. Ta antyutopia rozgrywająca się w Warszawie przyszłości, opowiada o społeczeństwie uzależnionym od serialu telewizyjnego „Wściekłość i wrzask”. Medialne manipulacje spotykają się tu z wizją zagrożenia autorytaryzmem i ograniczenia wolności jednostki w korporacyjnym świecie. Adaptację powieści wyreżyseruje w TR Warszawa Krzysztof Garbaczewski, premiera planowana jest na czerwiec 2016. Kim był Nahacz? Na czym polegał fenomen jego pisarstwa? O jakim świecie opowiadał w swojej ostatniej powieści? W spotkaniu wezmą udział przyjaciele pisarza: Jakub Żulczyk, prozaik i scenarzysta, autor m.in. powieści „Radio Armageddon”, „Świątynia” i „Ślepnąc od świateł” oraz Michał Sufin, prozaik i scenarzysta, autor „Warszawskich wersetów”, założyciel i członek teatru improwizowanego Klancyk, szef Klubu Komediowego. 

wstęp wolny

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  

 

3 października 2015, g.20.00-21.00 
BALLADYNY I ROMANSE. REAKTYWACJA | ODCINEK 1

tekst: Ignacy Karpowicz
reżyseria: Katarzyna Szyngiera
obsada: Ignacy Karpowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Katarzyna Warnke

Pierwszy odcinek z serii siedmiu czytań mikrodramatów Ignacego Karpowicza, opartych na powieści „Balladyny i romanse”. Nagrodzona Paszportem Polityki w 2010 roku książka, nazwana została przez krytykę „opowieścią o tym, czym jest ponowoczesność w kraju postkomunistycznym”. Karpowicz remiksuje swój tekst, tworząc nowe historie i wątki, które łączy temat spotkania bogów i ludzi w realiach współczesnej Warszawy.

wstęp wolny

____________________________________________

 

4 października 2015, g. 13.30-15.00
HOLZWEGE | spotkanie

O muzyce Tomka Sikorskiego rozmawiają: Katarzyna Kalwat, Marta Sokołowska, Michał Mendyk. Fragmenty sztuki „Holzwege” Marty Sokołowskiej czyta Jan Dravnel.
prowadzenie: Roman Pawłowski

15 stycznia 2016 roku odbędzie się premiera spektaklu muzycznego „Próby z Sikorskiego”, opartego na biografii i twórczości Tomasza Sikorskiego. Zmarły w 1988 roku wybitny warszawski kompozytor był prekursorem minimalizmu i sonoryzmu w muzyce. Reżyserka Katarzyna Kalwat razem z dramatopisarką Martą Sokołowską opowiedzą o projekcie, przywracającym pamięć o Sikorskim. W trakcie spotkania zabrzmią utwory wybrane przez Michała Mendyka, dziennikarza muzycznego radiowej Dwójki.

wstęp wolny

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  


4 października 2015, g. 18.00
MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST | film

obsada: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna
autorka tekstu: Dorota Masłowska
zdjęcia: Radosław Ładczuk
współpraca operatorska: Jacqueline Sobiszewski
scenografia: Magdalena Maciejewska
kostiumy: Magdalena Musiał
autorzy projekcji wideo: Cókierek, Pani K3
montaż: Rafał Listopad
dźwięk: Dominika Kotarba
opracowanie muzyczne filmu: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna
postprodukcja obrazu: Lunapark

VFX supervisor: Bartek Macias
korekcja barwna: Anna Sójka
online: Jarosław Szopiński

"Między nami dobrze jest" to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości. Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat. Film jest koprodukcją TR Warszawa, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Fundacji TR Warszawa (więcej informacji na stronie www.mndj.pl).

-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  



4 października 2015, g. 21.00
ICANSWIM | koncert

koncept, teksty, wokal: Justyna Wasilewska
muzyka: Krzysztof Kaliski, Filip Kaniecki
foto, wideo: Patrycja Płanik
tłumaczenia: Natalia J. Gruszecka
światło: Karolina Gębska
produkcja: TR Warszawa

Koncert otwierający działalność grupy ICANSWIM będzie prezentacją bardzo świeżego, nieutrwalonego jeszcze na żadnym nośniku materiału. Przetłumaczone na angielski fragmenty dziennika prowadzonego przez Justynę Wasilewską stały się punktem wyjścia do muzycznego eksperymentu. Członkowie grupy na trzy tygodnie zamknęli się w sali warsztatowej TR Warszawa i nie odwołując się do żadnego konkretnego gatunku muzyki, szukali brzmień, którymi można utkać opowieść o wodzie, dziewczynie i innych bestiach. Oprócz Justyny Wasilewskiej, aktorki TR Warszawa („Druga kobieta”, „Męczennicy”) grupę tworzą dwaj wybitni multiinstrumentaliści: Krzysztof Kaliski, kompozytor, twórca projektów dźwiękowych, autor muzyki do spektakli m.in. „Komornicka. Biografia pozorna”, „Artyści prowincjonalni”, „Teren badań: Jeżycjada” i Filip Kaniecki, muzyk i producent, znany m.in. z solowych projektów Monosylabikk i MNSL.

bilety: 20 PLN
kup on-line: trwarszawa.ebilet.pl ;