Rewolucja transhumanistyczna: między utopią a apokalipsą

Na marginesie "Możliwości wyspy" / Debata w TR Warszawa

30.05 /PON, godz. 19.00

Rewolucja transhumanistyczna trwa, nie jest już tylko tematem dla ekscentrycznych wizjonerów z Krzemowej Doliny i okolic. Do głównego nurtu literatury wprowadził ją Michel Houellebecq, zajmował się nią Peter Sloterdijk, a ostatnio pochylił się z uwagą francuski konserwatywny filozof Luc Ferry. Technologie wspomagające ludzki intelekt: komputery, cyfrowe sieci komunikacyjne, sztuczna inteligencja, robotyka rozwijają się coraz szybciej, zmiana następuje w tempie geometrycznym. To, co jeszcze dekadę temu wydawało się niemożliwe, jak samochody prowadzone bez kierowców jest dziś oczywistością. Systemy sztucznej inteligencji wygrywają z ludźmi w konkurencjach wydawałoby się poza zakresem możliwości maszyn. Antropotechnologie: środki farmaceutyczne, interwencje biocybernetyczne i genetyczne przekształcają ludzi w cyborgiczne hybrydy. Czy zbliżamy się do mitycznej Osobliwości, Singularity głoszonej przez wielu wizjonerów transhumanizmu? Czy czeka nas nieśmiertelność? Czy w transhumanistycznym świecie przetrwa kultura? I co z nudą związaną z życiem bez końca?

O tych m.in. kwestiach dyskutowali uczestnicy konferencji „Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość porozumiewania się” zorganizowanej we Wrocławiu w maju 2016 roku w ramach programu „Miasto przyszłości / Laboratorium Wrocław”. Zapraszamy na dalszy ciąg dyskusji do TR Warszawa z udziałem Aleksandry Przegalińskiej, kuratorki konferencji i Edwina Bendyka, kuratora programu „Miasto przyszłości / Laboratorium Wrocław”. Ich gośćmi będą Ana Brzezińska i Tomasz Stawiszyński.

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz, nauczyciel akademicki związany z Laboratorium Gospodarki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie tworzy program badawczo-rozwojowy „Miasto przyszłości” i Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością. Kieruje działem nauki w tygodniku „Polityka”. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. 

Ana Brzezinska – reżyserka i producentka, autorka reportaży. Ukończyła studia w Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutowała polsko-belgijskim dokumentem I Want (No) Reality (2012). Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym i VR The Future of Forever. Przez wiele lat pracowała w grupie ITI, realizowała też zlecenia dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych w zakresie produkcji audiowizualnej i doradztwa medialnego. 

Aleksandra Przegalińska – doktoryzowała się w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźmińskiego. Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych (wearable devices).

Tomasz Stawiszyński – filozof, publicysta związany między innymi z „Newsweekiem”, „Krytyka Polityczną”, autor m.in. książki Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii, autor programu Niedziela filozofów w RDC, obecnie prowadzi Godzinę Filozofów w TOK FM.


wstęp wolny
miejsce: TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8 (sala warsztatowa)