Pokaz filmu "Między nami dobrze jest" na TPAM2018

13.02.2018 roku w Yokohamie na Międzynarodowych Spotkaniach Performatywnych TPAM 2018 odbędzie się pokaz filmu "Między nami dobrze jest" w reż Grzegorza Jarzyny (prem. 2015, prod. TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny). Pokaz filmu połączony będzie z dyskusją z udziałem Grzegorza Jarzyny i Romana Pawłowskiego o wątkach audiowizualnych reprezentacji teatru w kontekście nowego języka teatru polskiego.   

Film "Między nami dobrze jest" to oparty na sztuce Doroty Masłowskiej, literackiego fenomenu ostatnich lat, śmieszny i poruszający portret postkomunistycznego społeczeństwa, podzielonego i żyjącego w schizofrenii, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje Polskę czasów transformacji, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, międzypokoleniowych konfliktów, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości. Film Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, jest adaptacją głośnego przedstawienia z TR Warszawa. Akcja rozgrywa się w wirtualnej scenerii, przypominającej dziecięcy rysunek, co nadaje filmowi surrealistyczny klimat.

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna 
autorka sztuki: Dorota Masłowska
zdjęcia: Radosław Ładczuk
scenografia: Magdalena Maciejewska
kostiumy: Magdalena Musiał
autorzy projekcji wideo: Cókierek, Pani K.3
montaż: Rafał Listopad
dźwięk: Dominika Kotarba
opracowanie muzyczne spektaklu: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna 
kierownictwo produkcji: Małgorzata Cichulska
premiera: 9.01.2015, Kino Muranów 

obsada: Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Adam Woronowicz                              

produkcja: TR Warszawa koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, film dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.   

Premiera "Między nami dobrze jest" odbyła się w styczniu 2015 w warszawskim kinie Muranów. Premiera światowa miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Warach 2015. Film zdobył główną nagrodę konkursową „Jantar 2015” im. Stanisława Różewicza za reżyserię dla Grzegorza Jarzyny oraz nagrodę „Jantar 2015” za główną rolę męską dla Adama Woronowicza na XXXIV Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie.   

TR Warszawa na TPAM2018
W dniach 10-18.02.2018 roku w Yokohamie (Japonia) odbywają się Międzynarodowe Spotkania Sztuk Performatywnych TPAM2018. Jednym z elementów międzynarodowego programu jest prezentacja TR Warszawa, która jest związana z przygotowaniami do promocji polskiego teatru w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych przypadających na  2019 rok. Współorganizatorem prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 jest Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Cultre.pl.     

W ramach prezentacji TR Warszawa na TPAM 2018 odbędzie się pokaz rejestracji telewizyjnej spektaklu „Bzik tropikalny” w reż. Grzegorza Jarzyny, pokaz filmu Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” (prem. 2015, prod. TR Warszawa i Narodowy Instytut Audiowizualny) oraz premiera „G.E.N VR” – rejestracji 360 najnowszej polskiej premiery Grzegorza Jarzyny (prem. luty 2017, TR Warszawa).   

TPAM – Tokio Performing Arts Meeting to najbardziej wpływowe spotkanie branży sztuk performatywnych z Azji i Europy. Wydarzenie odbywające się od 2010 roku w Yokohamie łączy formaty festiwalu, prezentacji, wymiany wiedzy i platformy networkingowej. TPAM składa się z dwóch programów: TPAM Exchange i TPAM Fringe, dedykowanego profesjonalistom z branży. W spotkaniu bierze udział około 700 profesjonalistów z branży sztuk performatywnych z ponad 40 krajów oraz japońska publiczność zainteresowana częścią festiwalową. TPAM 2018 programowane jest przez radę złożoną z przedstawicieli: The Japan Foundation Asia Center, Kanagawa Arts Foundation, Yokohama Arts Foundation I PARC – Japan Center, Pacific Basin Arts Communication.