Human Flow

 

FILM W TR.
AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

 

Cykl comiesięcznych specjalnych projekcji filmowych, przygotowany przez Against Gravity – dystrybutora filmów i organizatora Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity i TR Warszawa. W programie przedpremierowe pokazy filmów do obejrzenia w TR Warszawa przed ich oficjalną premierą w kinach.



Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Po raz 15. Against Gravity zaprasza w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Hasło festiwalu to ODERWIJ SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Festiwal po raz kolejny jako jedyny w Polsce odbywa się równolegle w pięciu polskich miastach: Warszawie (11-20 maja), Wrocławiu (11-20 maja), Gdyni (16-25 maja), Bydgoszczy (14-20 maja) i Lublinie (14-20 maja). Organizatorem festiwalu jest Against Gravity, a mecenasem i głównym sponsorem wydarzenia - Millennium Bank.

Podczas odbywającego się w maju 2018 roku 15. Millennium Docs Against Gravity pokazanych zostanie ponad 100 filmów non-fiction, w tym filmy VR (virtual reality). W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m. in. premierowe pokazy hitów filmowych takich, jak: „Faces Places” Agnès Vardy i JR, „Human Flow” Ai Weiweia, „Genesis 2.0” Christiana Freia, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz „Szukając Jezusa” Katarzyny Kozyry. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie: http://docsag.pl

Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie. Wspólnie przygotowujemy program zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i tych, którzy nas jeszcze nie znają. Działamy na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie i razem tworzymy kulturalną stolicę

 

26 marca 2018, godz. 19:00

HUMAN FLOW
Wędrówki ludów

reż. Ai Weiwei

W ramach cyklu "Film w TR. Against Gravity przedstawia" TR Warszawa i Against Gravity zapraszają na specjalny film przedpremierowy pokaz filmu Ai Weiweia "Human Flow" ("Wędrówki ludów").

Trwa największe wysiedlenie ludzi od czasów II wojny światowej. Ponad 65 milionów osób na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia domów, aby uniknąć głodu, zmiany klimatu i wojny. Film "Human Flow" ("Wędrówki ludów") w reżyserii światowej sławy artysty sztuk wizualnych jest obrazem tej masowej ludzkiej migracji. To epicka podróż filmowa Ai Weiweia, który wyjaśnia oszałamiającą skalę kryzysu uchodźczego oraz jego wpływ na współczesnego człowieka. 

Film, przedstawiający łańcuch ludzkich historii niemal z całego świata, został nakręcony w trakcie jednego roku w 23 krajach, m. in. w Afganistanie, Francji, Grecji, Niemczech, Iraku, Izraelu, Włoszech, Kenii, Meksyku, Indiach. Widz jest świadkiem desperackich ludzkich poszukiwań bezpieczeństwa, schronienia i sprawiedliwości. Obserwuje przeludnione uchodźcami obozy, niebezpieczne przeprawy przez ocean, chronione kolczastymi murami granice, a przede wszystkim pełen przegląd emocjonalnych stanów pozbawionego domu człowieka: od gestów odwagi, wytrzymałości, nadziei i ponadludzkich granic przystosowania, po stan bezgranicznego smutku, załamania i rozczarowania.

Ai Weiwei nie tylko wizualizuje skalę problemu uchodźczego i pokazuje niekończące się strumienie migrujących ludzi. Unaocznia również ich tragedie, zmuszając do intensywnego spojrzenia w oczy ludzi, na których losy uodporniliśmy się, czytając anonimowe nagłówki gazet. Przejmujące ujęcia filmowe przemieszczających się wciąż ludzi, niejako zaczerpnięte z estetyki filmu przyrodniczego, zestawiane są z nowoczesną techniką, w tym ze zdjęciami z telefonów komórkowych. Przesłanie wydaje się jasne: kryzys migracyjny to nie są liczby czy statystyki. To ludzie zapomniani przez tych, którzy są w stanie coś zmienić.

"Human Flow" ("Wędrówki ludów") pojawia się w decydującym dla świata momencie – gdy tolerancja, współczucie i wzajemne zaufanie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ta trzeźwa analiza stanu naszej kultury i świata stawia przed nami jedno z najważniejszych pytań definiujących nasz wiek: czy globalne społeczeństwo pokona strach, izolację oraz dbanie o własny interes? Czy wybierze drogę otwartości, wolności i szacunku dla inności, a tym samym dla ludzkości?

data: 26 marca 2018, godz. 19:00

miejsce: TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)
cena biletu: 20 PLN

_______________

HUMAN FLOW /Wędrówki ludów / Niemcy, 2017, 140 min.
reżyseria: Ai Weiwei
zdjęcia: Ai Weiwei, Murat Bay, Christopher Doyle, Wenhai Huang, Konstantinos Koukoulis, Renaat Lambeets, Li Dongxu, Lv Hengzhong, Ma Yan, Johannes Waltermann, Xie Zhenwei, Zanbo Zhang
producenci: Ai Weiwei, Chin-chin Yap, Heino Deckert

produkcja: 24 Media Production Company / AC Films / Ai Weiwei Studio / Ginger Ink and Halliday Finch / Green Channel / HighLight Films / Human Flow / Maysara Films / Optical Group Film & TV Productions / Participant Media / Redrum Production / Ret Film

wybrane festiwale i nagrody: 
2017 – MFF Wenecja: Nagrody: Nagroda CICT-UNESCO Enrico Fulchignoni, Nagroda Fair Play Cinema, Nagroda Fondazione Mimmo Rotella, Nagroda Leoncino d'Oro Agiscuola, Nagroda Human Rights Film Network, 2017 – Nagroda Bambi, 2017 – IDFA Amsterdam, 2017 – MFF Vancouver, 2017 – MFF Toronto, 2017 – MFF Sztokholm, 2017 – FF Hamburg, 2017 – MFF Hamptons, 2017 – MFF Adelajda

_______________

Ai Weiwei - chiński artysta, architekt, autor filmów i kurator. Współtworzył m. in. słynną ekspozycję Sunflower Seeds w Tate Modern i Stadion Narodowy w Pekinie. Działalność artystyczną łączy z aktywizmem społecznym. Jest ważnym głosem chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykującym władze w Chinach i walczącym o prawa człowieka. Przeciwnik masowej produkcji, w swoich akcjach realizowanych w przestrzeni publicznej, komentuje łamanie praw człowieka oraz standardów demokratycznych. W kwietniu 2011 roku artysta został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w internecie. O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 

W Polsce pracę „To Be Found” Ai Weiweia oglądać można w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - w Parku Rzeźby na Bródnie. Druga praca chińskiego artysty "Oil Spills" znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.