Czyściciele internetu

 

 

18 czerwca 2018, godz. 19:00

KSIĄŻĘ I DYBUK

reż. Hans Block, Moritz Riesewieck

Niemcy, Brazylia, 2018, 88 min. 

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore’a, który chciał umieścić na Facebooku nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej konto Gore’a na Facebooku zostało zamknięte.  

Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

data: 18 czerwca 2018, godz. 20:00

miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8, Warszawa
cena biletu: 20 PLN

FILM W TR.
AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

 

Cykl comiesięcznych specjalnych projekcji filmowych, przygotowany przez Against Gravity – dystrybutora filmów i organizatora Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity i TR Warszawa. W programie przedpremierowe pokazy filmów do obejrzenia w TR Warszawa przed ich oficjalną premierą w kinach.



Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. Organizatorem festiwalu jest Against Gravity, a mecenasem i głównym sponsorem wydarzenia - Millennium Bank.

Podczas odbywającego się w maju 2018 roku 15. Millennium Docs Against Gravity pokazanych zostało ponad 130 filmów non-fiction, w tym filmy VR (virtual reality). W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m. in. premierowe pokazy hitów filmowych takich, jak: „Czyściciele internetu" Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka, „Faces Places” Agnès Vardy i JR, „Human Flow” Ai Weiweia, „Genesis 2.0” Christiana Freia, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz „Szukając Jezusa” Katarzyny Kozyry. Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie: http://docsag.pl

Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie. Wspólnie przygotowujemy program zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i tych, którzy nas jeszcze nie znają. Działamy na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie i razem tworzymy kulturalną stolicę