Radio Azja: Jelinek & Asuna

  • koncert: 4, 5 grudnia 2019 / godz. 20:00

    Signals Bulletin - wspólna płyta Jana Jelinka i Asuny została wydana w kwietniu 2019 nakładem wytwórni Faitiche. Album powstawał przez ponad trzy lata i jest owocem sesji, które miały miejsce w Niemczech i Japonii. Artyści po raz pierwszy spotkali się podczas koncertu w 21st Century Museum of Contemporary Art w rodzinnym mieście Asuny, Kanazawa. Sześć lat później, po kilku wspólnych koncertach i wielu godzinach spędzonych w studiu, nagrania kompozycji i improwizacji Jelinka i Asuny w końcu ujrzały światło dzienne. Warszawskie koncerty artystów to ich pierwsze muzyczne spotkanie po wydaniu płyty i zarazem światowa premiera nowego materiału.

    Meandrujące drony organów Asuny łączą się z pulsującym syntezatorem Jelinka i pętlami dźwięków, tworząc gęste superprzestrzenie oparte na całej szerokości łuku harmonicznego. Rozciągnięte, masywne fale osnute elektronicznymi zamgleniami tworzą przepiękny, medytacyjny pejzaż. Futurystyczne syntezatory, basowe loopy, dryfujące partie dźwięków, iskry, kaskady, subtelne zmiany tonacji przywodzą na myśl bezkresny lot w kosmicznej przestrzeni - niezwykle przyjemny dla ucha i angażujący wyobraźnię.


    Jana Jelinka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Związany niegdyś ze sceną klubową artysta, obecnie skupia się na tworzeniu muzycznych tekstur, transformacji dźwięku, przekładając parametry utworów z kanonu muzyki popularnej na abstrakcyjną elektronikę. Asuna Arashi to muzyczny performer, autor spektakularnych instalacji na sto keyboardów, czy sto grających zabawek. Mistrz długich dźwięków, medytacyjnych burdonów i preparowania instrumentów przy pomocy taśmy klejącej.

    miejsce: TR Warszawa / Marszałkowska 8
    bilety: 50 zł

    RADIO AZJA 2019

    W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji poruszających się po peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.

    Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się artyści z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentujemy także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. Tegoroczne Radio Azja będzie prawdziwym muzycznym tsunami. W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.