NA MOTYWACH "ZEMSTY NIETOPERZA" JOHANNA STRAUSSA

Nietoperz

REŻ.: KORNÉL MUNDRUCZÓ

 • najbliższe spektakle w sezonie 2019/20

   

Środek zimy, kilka dni przed Nowym Rokiem. W niepokojącej scenerii zimnych, szpitalnych wnętrz stojącego na uboczu domu, zbierają się obce sobie wcześniej osoby, aby wspólnie świętować nadchodzące święto. Przygotowania do uroczystości upływają przy słodkich dźwiękach operetki Zemsta Nietoperza Johanna Straussa (syna). Wielu z obecnych musiało zdobyć się na niejedno poświęcenie, aby znaleźć się w tym miejscu. Za ten przywilej gotowi byli oddać wiele, a nawet ryzykować reputacją. Są wśród nich młodzi i starzy, małżeństwa i osoby stanu wolnego. Łączy ich jedno – ciekawość, czy człowiek może udźwignąć ciężar boskiej wolności. (...)  Kornél Mundruczó wraz z zespołem TR Warszawa realizuje klasyczną operę buffo. Sięgając po utwór, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, węgierski reżyser podejmuje temat „śmierci bez Boga” i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

premiera: 20 września 2012
czas: 2 godz. 15 min (bez przerwy)

bilety: 100 zł (normalny), 60 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

Spektakl grany w TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

Nie masz jak wrócić ze spektaklu?
 
>> Tutaj sprawdzisz << rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu z TR Warszawa/ATM STUDIO

W spektaklu występują sceny nagości. Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworu "Zemsty nietoperza" w przekładzie Juliana Tuwima.

Spektakl powstał we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obsada

TWÓRCY

 • Kata Wéber / Kornél Mundruczóscenariusz
 • Márton Ághscenografia i kostiumy
 • János Szemenyei
muzyka
 • Gábor Thurydramaturg
 • Kornél Mundruczóświatło i wideo
 • Paweł Kulkaasystent reżysera
 • Maja Skrzypekasystentka scenografa
 • Jolanta Jarmołowiczprzekład

„Powiedzieć, że spektakl Mundruczó jest doskonały, to nic nie powiedzieć. To nieustanny taniec na ostrzu noża, piruet nad brzegiem przepaści, wyścig na granicy powagi i kompromitacji. Aktorzy zaskakują wszechstronnością, płynnie przechodzą od gry realistycznej do sztucznej, operetkowej konwencji. Nastrój zmieniają jak za naciśnięciem guzika na pilocie, doprowadzając publiczność do całkowitej konfuzji. Mają w sobie żartobliwą powagę i poważny żart.”
Roman Pawłowski, GAZETA WYBORCZA

„Mundruczó dokonuje rzeczy niezwykłej. Rozpętując muzyczno-teatralny żywioł, sprawia, że śmierć przegląda się w idiotycznej operetce. (…) Można pochłaniać Nietoperza jak perwersyjną grę, naznaczoną straszliwym piętnem rozrywkę. Ale tak się udaje niedługo. Potem przychodzą myśli: a może Kornél Mundruczó otworzył szczelnie dotąd zaryglowane w polskim teatrze drzwi do poważnych tematów, o których można mówić z dystansem, w atrakcyjnej formie, a jednocześnie serio?”
Jacek Wakar, WPROST

WYJAZDY & NAGRODY

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska komedia" (15.12.2013)
53. Kaliskie Spotkania Teatralne (11.05.2013)
VI Festiwal Wybrzeże Sztuki, Gdańsk (28-29.04.2013)

Gwarancje Kultury 2013 w kategorii TEATR dla Kornéla Mundruczó i zespołu aktorskiego TR Warszawa za zespołową kreację w przedstawieniu "Nietoperz".
Grand Prix 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla zespołu aktorskiego.
Najlepszy spektakl 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska komedia"