według cyklu powieściowego Karla Ove Knausgårda "Moja walka" / "Min kamp"

MOJA WALKA

reż. Michał Borczuch

 

 

 •  

  Najbliższe spektakle: 8, 9, 10 stycznia 2021

  6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. Cykl powieściowy „Moja walka” norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się wydarzeniem na rynku wydawniczym ostatnich lat. Knausgård opisał w nim całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotował Michał Borczuch, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów. Wejdź z aktorami TR Warszawa w strumień życia.

  Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały. 

  „Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu. (Michał Borczuch)

  Michał Borczuch jest tegorocznym laureatem Paszportu Polityki, w kategorii Teatr, między innymi za spektakl "Moja walka". Kapituła nagrodziła reżysera za "teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu".

  Przedstawienie na podstawie książek: MIN KAMP tomy I, II, III, IV, V oraz VI autorstwa Karla Ove Knausgårda. Copyright ˝ 2009, 2010, 2011 Forlaget Oktober as, Oslo, all rights reserved, wszelkie prawa zastrzeżone.

  Adaptacja na podstawie: Karl Ove Knausgård "Moja walka", tłum. Iwona Zimnicka, t. I-VI, Wydawnictwo Literackie 2015-2017.

  Partner spektaklu: IKEA

  Patron medialny: Fundacja Naukowa Norden Centrum


  Spektakl grany w TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

  Nie masz jak wrócić ze spektaklu?
   
  >> Tutaj sprawdzisz <<
  rozkład jazdy naszego specjalnego autobusu z TR Warszawa/ATM STUDIO


  premiera: 6 października 2017
  czas trwania: 4 godz. (1 przerwa)

  bilety: normalny 70 zł / ulgowy 30 zł / wejściówka 30 zł

  Spektakl rekomendowany dla widzów powyżej 18 roku życia lub za zgodą rodziców i prawnych opiekunów (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

  Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

  W spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe. 

  Obsada

  TWÓRCY

  • Karl Ove Knausgårdtekst według cyklu powieściowego "Moja walka" / "Min kamp"
  • Michał Borczuchreżyseria
  • Tomasz Śpiewakadaptacja tekstu, dramaturgia
  • Dorota Nawrotscenografia, kostiumy
  • Jacqueline Sobiszewskireżyseria światła
  • Bartosz Dziadoszmuzyka
  • Wojciech Sobolewskiasystent reżysera, wideo
  • Malwina Szumacherinspicjentka
  • Natalia Starowieyskakierowniczka produkcji
  • Agata Siwiakkuratorka projektu w Szamocinie
  • Piotr Domiński, Jarosław Grzelakrealizatorzy dźwięku
  • Łukasz Falińskirealizator wideo
  • Jędrzej Jęcikowskirealizator światła
  • Elżbieta Kołtonowicz, Teresa Rutkowskagarderobiane
  • Tomasz Trojanowskirekwizytor

  W projekcjach wideo uczestniczyły Dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie: Marlena Cholewa, Kacper Janiszewski, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Mateusz Peksa, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Weronika Popkowska, Adrian Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Dagmara Świątek, Martyna Wawrzyniak, Gracja Wawrzyniak, Kacper Wawrzyniak, Kamil Zalewski oraz aktorzy: Dominika Biernat, Krzysztof Zarzecki 

  statyści: Gaja Dravnel, Piotr Gromek, Stefania Smagała, Malwina Szumacher, Robert Tomala, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski

  W projekcjach wideo uczestniczyli/ły warsztatowicze / warsztatowiczki: Martyna Bakuła, Michał Grzegorzek, Agnieszka Jelonek, Małgorzata Kowalska, Aleksandra Listwan, Józefina Moczyńska, Alicja Pietruszka, Monika Rejtner, Alicja Sawicka, Karina Seweryn, Małgorzata Stasiak, Bartek Zdunek

  W sesji fotograficznej wzięli udział: Łukasz Raczkowski, Maria Raczkowska

  Adrianna Smerecka - nauka języka norweskiego
  Jacek Telenga – konsultacje językowe

  W spektaklu wykorzystano:
  film autorstwa Dominiki Biernat
  film autorstwa Justyny Wasilewskiej
  film autorstwa Jana Dravnela
  zdjęcia Wiktora Bruchala

  Fragment filmy "Łowca Androidów", dystrybucja na Blu-ray i DVD – Galapoagos Films.
  "The Siege of Jerusalem" by Invicta
  W spektaklu wykorzystano fragment audio filmu "Stalker" w reż. A. Tarkowskiego

   

   

  To nie mogło się udać, ale się udało. W TR Warszawa Michał Borczuch wyreżyserował świetny spektakl na podstawie głośnej na całym świecie powieści. 
  Witold Mrozek, GAZETA WYBORCZA

  Borczuch ulega pokusie oddalania się od linearnej scenicznej opowieści i teatru w ogóle, by w zamian dać złudzenie życia. Jest w tym bliski Knausgårdowi i dlatego jest dla "Mojej walki" wymarzonym inscenizatorem. 
  Jacek Wakar, ONET.PL - KULTURA

  O współczesnym świecie zdominowanym przez narcystyczną perspektywę, ego i emocje. Brawurowa adaptacja autobiografii Karla Ove Knausgarda.
  Aneta Kyzioł, POLITYKA

  Borczuch to już w tej chwili teatralny mistrz. Nie ma reżysera w jego pokoleniu, który w sposób tak inteligentny i nieoczywisty potrafi prowadzić konsekwentnie kilka wzajemnie dopełniających się narracji. One to w połączeniu z innymi składnikami „Mojej walki” – świetnym aktorstwem całego zespołu, znakomitą scenografią Doroty Nawrot, światłem Jacqueline Sobiszewski czy muzyką Bartosza Dziadosza Plequa – składają się na teatralne dzieło sztuki.
  Tomasz Domagała, domagalasiekultury.blog.pl

  Zbudowana na "Mojej walce" Knausgårda "Moja walka" Borczucha i jego zespołu może wydawać się tak nierealna i niemożliwa jak oryginał. A jednak obie są i można do nich wracać. To już nie teatralne, a życiowe doświadczenie.
  Jacek Wakar, Teatr

  Jestem po prostu zachwycona, jak umysł człowieka może ogarnąć to wszystko, co Knausgård napisał, co jest w 80% opisem i/lub wewnętrznym monologiem, i przedstawić na scenie historię człowieka, który niczego w życiu nie dokonał.
  thenorthernwall.com/blog