RENÈ POLLESCH

Jackson Pollesch

REŻ.: RENÈ POLLESCH

 •  

   

   

„Osoby kreatywne siedzą dziś na widowni. Kiedyś było odwrotnie. Ci bardziej kreatywni byli na scenie, ci mniej – podziwiali ich elitarną pracę. Fakt, że kreatywność, twórczy impet, przedsiębiorczość są dziś przedmiotem społecznych oczekiwań, a postać człowieka kreatywnego stała się niemal ikoną ducha kapitalizmu, zawdzięczamy prawdopodobnie m.in. artystom teatru. I choć elastyczność, mobilność, kreatywność, odpowiedzialność nie mają na rynku wartości tak ugruntowanej pozycji jak żądza, nienawiść, zazdrość, zemsta, miłość, śmierć, wina czy los, to właśnie do kreatywności – i czas to głośno powiedzieć – należy przyszłość. Kiedy więc tematem sztuki jest żądza, istnieje obawa, że na widowni wszyscy co prawda chętnie będą słuchać historii o żądzy i chętnie wyciągać z niej wnioski, tyle że większość widzów niekoniecznie odczuwa potrzebę żądzy. Ale wszyscy koniecznie chcą być kreatywni.”
René Pollesch

premiera: 17 września 2011
czas: 1 godz. 15 min

bilety: 70 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)

Dla grup zorganizowanych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

Koproducenci: Konferencje Teatralne, Goethe Instytut, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przy wsparciu Fundacji TR Warszawa.

Obsada

GOŚCINNIE WYSTĄPILI

 • Piotr Głowacki
 • Roma Gąsiorowska

TWÓRCY

 • Karolina Bikontprzekład
 • Chasper Bertschingerscenografia i światło
 • Svenja Gassenkostiumy
 • Paweł Świątekasystent reżysera
 • Olga Skumiałasystentka scenografa
 • Karolina Pucekasystentka kostiumografa

„Pollesch w przeciwieństwie do większości autorytetów nie martwi się o biedny »wolny rynek«, który przeżywa kryzys. Martwi się o człowieka. Nie zastanawia się, jak uczynić widza bardziej atrakcyjnym, czy »zatrudnialnym«, ale co zrobić, by nie musiał on łykać antydepresantów, szukać pocieszenia na Facebooku, wydawać fortuny na »trening osobowości«i podpisywać »umów śmieciowych«.”
Joanna Derkaczew, GAZETA WYBORCZA

WYJAZDY & NAGRODY

47. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Szczecin (16.04.2012)Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Łódź (03-04.03.2012

Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na 47. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” dla twórców i wykonawców spektaklu „za postawienie ważnego pytania o status artysty w ponowoczesnym społeczeństwie" oraz wyróżnienie dla Aleksandry Koniecznej „za przewrotną obronę aktorstwa w świecie, gdzie wyczerpuje się możliwość kreacji".