Nowy cykl webinarów: Inspirator Działań Kulturalnych

TR Warszawa zaprasza na nowy cykl webinarów z udziałem ekspertów i ekspertek związanych z kulturą i edukacją kulturalną. Inspirator Działań Kulturalnych to przestrzeń spotkań, których celem jest przyjrzenie się i refleksja nad ciekawymi inicjatywami z pogranicza edukacji i kultury.

Kim są odbiorcy i odbiorczynie kultury, jakie są ich praktyki i przyzwyczajenia?

Jakie są potrzeby nowych pokoleń, a jakie starszych?

Jakie wyzwania stawiają przed sztuką problemy zmieniającego się świata?

Podczas spotkań prowadzące – Anna Rochowska i Anna Kurelska, pedagożki teatru z zespołu edukacji TR Warszawa – wspólnie z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami zastanowią się nad jakością działań w obszarze społecznych wydarzeń performatywnych, edukacji, pedagogiki teatru i rozwoju publiczności.
Inspirator Działań Kulturalnych to miejsce dzielenia się dobrymi praktykami oraz poszukiwania praktycznie sprawdzonych rozwiązań, które warto wdrażać w przyszłości. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji kultury, a także osoby zaangażowane w edukację w Polsce. Ważnym celem Inspiratora Działań Kulturalnych jest także wskazywanie istotnych miejsc aktywności kulturalnej i poszukiwanie różnorodności w sposobach odbioru sztuki. Punktem odniesienia podczas webinarów będą także społeczno-kulturowe tematy poruszane w spektaklach TR Warszawa.
Program realizowany będzie na żywo w wersji online na grupie Więcej niż Widz na Facebooku, która powstała dla osób zainteresowanych aktywnym włączeniem się w działania prowadzone wokół spektakli i wydarzeń towarzyszących TR Warszawa.

Dzięki formule spotkania na żywo uczestnicy i uczestniczki oglądający webinary będą mogli uczestniczyć w dyskusji – komentować i zadawać swoje pytania.

Spotkania online będą odbywać się w wybrane czwartki o 17:30.

Zachęcamy do uczestnictwa na żywo! Zapis webinarów będzie dostępny kanałach społecznościowych i stronie internetowej TR Warszawa.

Pełny program i informacje o zaproszonych gościach poniżej oraz na Facebookowej grupie “Więcej niż widz”.

Prowadzące:
Anna Rochowska
Anna Kurelska

 

Program spotkań

sierpień–grudzień 2020

27.08.2020, godz. 17:30
Współpracuj, nie konkuruj w edukacji! Otwieramy nowy sezon!
Inspirator Działań Kulturalnych otwiera spotkanie dotyczące współpracy międzyinstytucjonalnej. Na podstawie programu realizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa, Teatr Powszechny, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki opowiemy o tym, co dała nam współpraca zarówno w obszarze pracy z warszawską młodzieżą oraz osobami zagrożonymi wykluczeniem. Porozmawiamy o specyfice działań w obszarze sztuki współczesnej i o wzajemnym wspieraniu się w działaniach edukacyjnych, wyzwaniach stojących przed edukatorami i edukatorkami w nowym sezonie artystycznym.

Goście:
Marta Przasnek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Marta Przybył (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Karolina Iwańczyk (Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki)
Natalia Grzędzińska (Teatr Powszechny im. Z. Hubnera)

Tłumaczenie na PJM:
Marlena Florczyk

10.09.2020, godz. 17:30
Co dla młodych teatromanów?
Jakie są modele działań skierowane do młodych osób zainteresowanych rozwojem kompetencji teatralnych? Gdzie trafiają talenty? Czy możliwa jest edukacja teatralna całej klasy? Czy wszyscy muszą kochać teatr i jaką odpowiedź daje pedagogika teatru?
Wraz z przedstawicielami Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty porozmawiamy o programie edukacyjnym skierowanym do dzieci i młodzieży.

Goście:
Michał Domański (Ognisko Teatralne Teatru Ochoty)

Tłumaczenie PJM:
Marlena Florczyk24.09.2020, godz. 17:30
Co w szkole jest (nie)możliwe?
Współczesna szkoła – jaka dziś jest i jaka może być? Jakie nowe formy są w niej możliwe? Na co szkoła w Polsce nie jest gotowa i co daje pedagogika teatru szkole?
Punktem wyjścia do rozmowy o szkole wraz z ekspertami z dziedziny edukacji będzie spektakl Męczennicy” w reż. Grzegorza Jarzyny, który będzie prezentowany w TR Online 26 września w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier. >Poznaj program 8FKBB w TR Warszawa<

Goście:
Maria Markiewicz (XLII LO im. Marii Konopnickiej w Warszawie)
Jarosław Szulski (autor powieści o szkole, nauczyciel, przedsiębiorca)

Tłumaczenie PJM:
Marlena Florczyk

8.10.2020, godz. 17:30
Ekologia w sztuce
O jakich aspektach ekologii możemy mówić w kontekście pracy twórczej i organicznej pracy instytucji kultury? Czym jest ekologia podmiotowości, a czym ekologia pracy? Czy sztuka może stać się manifestem ekologicznym i zainspirować do aktywizmu?
Ekologia to pojęcie szerokie, które znajduje się w polu zainteresowania sztuki od dziesięcioleci i jednocześnie poszerza swoje konteksty. Podczas webinaru zaprosimy naszych gości do rozmowy o wpływie postawy ekologicznej na proces powstawania spektaklu, codzienną praktykę artystyczną w teatrze i tworzenie relacji między ludźmi, istotami i bytami.
Webinar inspirowany jest spektaklem Wracać wciąż do domu” w reż. Magdy Szpecht.

Goście:
Zofia Smolarska
Magda Szpecht

Tłumaczenie PJM:
Marlena Florczyk

22.10.2020, godz. 17:30
Więcej niż zniżka!
Jakie wydarzenia kulturalne dla studentów oferują warszawskie teatry, muzea, galerie? Czego od tej branży potrzebuje student czy studentka... i dlaczego nie są to tylko bezpłatne wejściówki? O programie TR Warszawa dla studentów TEREN EDU i programach w innych instytucji kultury porozmawiamy z tymi, którzy najlepiej znają studentów i studentki włączających się w działania kulturalne – czyli nimi samymi.

Goście:
Tomasz Płachecki
Artur Szczęsny
Bogna Stefańska
Jakub Depczyński
Żenia Aleksandrowa
Mateusz Godlewski


Tłumaczenie PJM:
Marlena Florczyk

 

5.11.2020, godz. 18:00
Sztuczna inteligencja w sztuce
Inspiracją do webinaru będzie najnowsza premiera TR Warszawa: "2020: Burza" w reż. Grzegorza Jarzyny, która powstaje z wykorzystaniem technologii Sztucznej Inteligencji. Spektakl będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jaki wpływ mają nowe technologię na pracę twórczą, co zmieniają i mogą zmienić w przyszłości oraz czy słusznie się tych zmian boimy? Razem z ekspertami w dziedzinie Sztucznej Inteligencji porozmawiamy jaka przyszłość czeka zarówno twórców jak i odbiorców kultury.

Gość:
Aleksandra Przegalińska

Tłumaczenie PJM:
Marlena Florczyk 

19.11.2020, godz. 17:30
Teatr Bez Barier
Jakie są dziś największe trudności dla osób z niepełnosprawnościami i co zmieniło się przez ostatnią dekadę w instytucjach kultury? Kim są liderzy i liderki dostępności oraz o co powinni dbać?

3.12.2020, godz. 17:30
Czy moje życie jest materiałem na sztukę?

Jak odbieramy teatr, który opowiada prawdziwe historie? Czy każda biografia ma twórczy potencjał? Czy teatr potrzebuje prawdziwych, współczesnych opowieści? Wraz z ekspertami porozmawiamy o teatrze opartym na biografiach oraz o różnych obliczach teatru dokumentalnego. Punktem wyjścia do rozmowy jest zbliżająca się premiera spektaklu "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej.

17.12.2020, godz. 17:30
TiSZ TR – Teatr i Szkoła
Podsumowujemy edukacyjny rok 2020 wspomnieniem o działaniu TISZ TR – Teatr i szkoła. Opowiemy czym jest ten ważny dla TR Warszawa program, skąd wzięła się jego koncepcja i co daje jego odbiorcom. W rozmowie wezmą udział artyści i artystki oraz pedagodzy i pedagożki teatru zaangażowani w projekt.