Gdzie jesteście – Wirtualna wystawa TISZ TR

GDZIE JESTEŚCIE to wirtualna wystawa prac wideo stworzona pod opieką Wojtka Ziemilskiego przez siedem młodych artystek audiowizualnych z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Lisa-Kuli w Warszawie – Zuzannę Dziedzic, Kamilę Foryszewską, Oliwię Galus, Amelię Karwacką, Kaję Sienkiewicz, Weronikę Sontowską i Natalię Wrońską.

>Zobacz wystawę na stronie tisz.trwarszawa.pl<

W kwietniu 2020 roku grupa licealistek rozpoczęła pracę z artystą Wojtkiem Ziemilskim nad realizacją video-artów. Pierwotna koncepcja projektu zakładała realizację wystawy w siedzibie TR Warszawa/Marszałkowska 8. W związku z pandemią COVID-19 została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Młode artystki pracowały podczas warsztatów online i rozwijały swoje koncepcje, które stały się artystyczną wypowiedzią na temat trudnej sytuacji zamknięcia w domach i stopniowego z nich wychodzenia. Proces powstawania video-artów wspierała Ewa Łuczak – fotografka, autorka wideo i wideoinstalacji.

4 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się wirtualny wernisaż wystawy transmitowany na żywo na Facebooku TR Warszawa (>link<). Podczas wernisażu twórcy i twórczynie wystawy zorganizują wirtualne oprowadzanie i opowiedzą o projekcie.

Od twórców i twórczyń:

"Zaczynamy wychodzić – niektórzy nieśmiało, niepewnie, inni jak gdyby nic się nie działo. Jeszcze inni wciąż trwają w zamknięciu.

Wyrobiliśmy sobie zmysł dezorientacji – nikt nie wie, kto gdzie jest i co się z nim dzieje. Nie wiemy, czy wolno stać w tym miejscu, pokazać twarz, spotkać się, wyjechać.
 
Siedem młodych artystek video zmierzyło się z okresem braku równowagi. Poszukując innych, poszukując swoich – szukają siebie. GDZIE JESTEŚCIE to niekoniecznie pytanie – to także afirmacja, być może wskazówka. Twórczynie sprawdzają, jak przywraca się topografię ludzi, rzeczy i działań. Kim staliśmy się przez parę tych miesięcy?
"

 

GDZIE JESTEŚCIE?

Artystki:
Zuzanna Dziedzic
Kamila Foryszewska
Oliwia Galus
Amelia Karwacka
Kaja Sienkiewicz
Weronika Sontowska
Natalia Wrońska


Kurator wystawy: Wojtek Ziemilski
Konsultacje artystyczne: Ewa Łuczak

Koordynacja projektu: Marta Bernatowicz
Opieka pedagogiczna: Marta Rafka
Koordynacja merytoryczna projektu TISZ: Anna Rochowska, Anna Kurelska (zespół edukacji TR Warszawa)
Pedagodzy teatru: Agata Pietrzyk-Sławińska, Tomasz Daszczuk

________________

Więcej o projekcie TISZ TR


W ramach projektu TISZ TR uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli regularnie biorą udział w warsztatach pedagogiczno-teatralnych prowadzonych przez Agatę Pietrzyk-Sławińską oraz Tomasza Daszczuka.

To już drugi rok współpracy TR Warszawa z XIII Liceum Ogólnokształcące im. płk. L. Lisa-Kuli w Warszawie w ramach projektu TISZ TR. W 2019 roku w ramach zakończenia pierwszego etapu współpracy grupa uczniów przygotowała pokaz performatywny pt. “Topnienie” pod opieką reżyserską Anny Karasińskiej.

Projekt inspirowany jest berlińskim programem TUSCH – Theater und Schule, który zakłada ścisłą współpracę szkoły z teatrem.


Projekt TISZ – Teatr i Szkoła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa


TISZ TR 2019-2021 realizowany jest we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie