EASTERN / Film w TR. Against Gravity przedstawia


12 lutego 2020, godz. 19.00


EASTERN

reż. Piotr Adamski
Polska, 2019, 78 min.

Pokaz przedpremierowy oraz spotkanie z twórcami.

bilety: 20 złPolska w niedalekiej przyszłości. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

„Eastern” otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu PRO8L3M za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za m.in. „przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”. Film jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym.  

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Piotrem Adamskim, scenarzystą Michałem Grochowiakiem oraz aktorkami: Pauliną Krzyżańską, Mają Pankiewicz i Magdaleną Kutą. Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski.

RECENZJE„Eastern” to bez dwóch zdań jeden z najbardziej oryginalnych rodzimych filmów ostatnich lat. (…) Piotr Adamski nie tylko zbudował nietypowy świat, ale zastosował nietypową formę, żeby o nim opowiedzieć na ekranie. Surowość i minimalizm estetyczny oraz powściągliwa gra aktorska natychmiast kierują skojarzenia w stronę bardzo cenionej nowej fali kina greckiego."
Przemysław Gulda, GAZETA WYBORCZA
 
"Największym wydarzeniem tegorocznej edycji bez wątpienia był jednak pokaz filmu „Eastern” – nie tylko dlatego, że dzieło Adamskiego zainaugurowało nowy, ważny program przygotowany specjalnie z myślą o debiutantach. „Eastern” to film ze wszech miar oryginalny i zaskakujący, będący egzotycznym i udanym mariażem „Kła” Yorgosa Lanthimosa z „Igrzyskami Śmierci”. Stopniowo wciąga widzów w dziwny, niepokojący świat, zbudowany na trudnych do zrozumienia zasadach."
Michał Piepiórka, FILMWEB
 
"Adamski fantastycznie bawi się konwencją, aranżując sceny niemal żywcem przeniesione z hollywoodzkich wzorców. Kamera Bartosza Nalazka pokazuje bohaterów w spalonych słońcem plenerach (także miejskich), a muzyka Huberta Zemlera odwołuje się bezpośrednio do westernowych wzorców. Wszystko zrealizowane z wielkim dystansem, ale jednocześnie opowiadanie bardzo serio: scena stypy po zabitym synu, gdy grany przez Marcina Czarnika ojciec intonuje przy stole żałobną pieśń jest prawdziwie przejmująca, a jednocześnie służy budowaniu filmowej mitologii. Swoją drogą, gdyby ten film powstał w Hollywood, ktoś już myślałby o sequelu lub przynajmniej innej opowieści rozgrywającej się w tych samych realiach."
Jakub Demiańczuk, WPROST

BIOGRAM REŻYSERA

Piotr Adamski – ur. 1982. Artysta wizualny i reżyser filmowy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkoły Wajdy. Autor konceptualnych, często autorefleksyjnych prac w wielu mediach. Uczestnik wystaw w kraju i za granicą. Laureat nagrody Samsung Art Master. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego debiut krótkometrażowy „Otwarcie” został nagrodzony m.in. Srebrnym Lajkonikiem na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodą Specjalną za niepokorność twórczą podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

---------------

Trzeci rok cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego co miesiąc w TR Warszawa wyświetlane są specjalne przedpremierowe pokazy przedpremierowe filmów zaprogramowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów dokumentalnych i fabularnych oraz organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity.

Against Gravity jest dystrybutorem filmów fabularnych i dokumentalnych; organizatorem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W 2020 roku święto światowego kina dokumentalnego odbędzie się już po raz 17 równolegle w 6 miastach – w Warszawie oraz Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu. W programie tegorocznego 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity znajdą się m. in. „Woman” w reż. Yanna Arthusa-Bertranda, filmu, który z socjologicznym zacięciem opowiada o tematach kluczowych, jak sytuacja kobiet na rynku pracy, ich pozycja społeczna, macierzyństwo czy doświadczenie przemocy; „For Sama” w reż. Waad al-Kateab i Edwarda Wattsa, wstrząsająca opowieść o życiu w Syrii, o której „The Guardian” napisał: „Mocny, przerażający i głęboko humanistyczny film dokumentalny o życiu w oblężonym Aleppo, który idealnie pokazuje panującą tam atmosferę strachu i nadziei” oraz „Lessons of Love” w reż. Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, intymna opowieść o 69-letniej Joli, która po blisko 50 latach z toksycznego związku, przewartościowuje swoje życie. Warszawska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-17 maja 2020 roku.  Szczegóły: www.docsag.pl, www.againstgravity.pl.
 
Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie. Wspólnie przygotowujemy program zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i tych, którzy nas jeszcze nie znają. Działamy na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie i razem tworzymy kulturalną metropolię.

Wszystkie pokazy cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA odbywają się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

Bilety w cenie 20 zł dostępne na stronie: bilety.trwarszawa.pl oraz w kasie TR Warszawa.