Cykl filmowy „Między fikcją a rzeczywistością”

Projekt Filmy w TR dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

WIELKI LIBERACE
premiera: 29 listopada 2013 (Polska) 21 maja 2013 (świat)
reżyseria: Steven Soderbergh
scenariusz: Richard LaGravenese
zdjęcia: Steven Soderbergh
dystrybucja: Gutek Film
obsada: Dan Aykroyd, Matt Damon, Michael Douglas, Scott Bakula, Debbie Reynolds, Rob Lowe, Boyd Holbrook, Nicky Katt

Prawdziwa historia Władzia Valentino Liberace - ekscentrycznego pianisty i showmana polskiego pochodzenia. Świat poznał Liberace jako kochanego przez tysiące wielbicieli, bajecznie bogatego celebrytę. Jego występy zawsze były wydarzeniem, a pełen przepychu styl stał się inspiracją dla Eltona Johna, Madonny, czy Lady Gagi. Jednak jego prywatne życie odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów. 

FANNY I ALEKSANDER
premiera:17 grudnia 1982
scenariusz i reżyseria: Ingmar Bergman
zdjęcia: Sven Nykvist
dystrybucja: Gutek Film
obsada: Allan Edwall, Börje Ahlstedt, Ewa Fröling, Christina Shollin, Bertil Guve, Pernilla Allwin, Jarl Kulle, Mona Malm, Gunn Wallgren

Dzieło było okazją do rozmowy o tym, jak powstawała filmowa fikcja wokół tematów autobiograficznych reżysera. Przed pokazem odbyło się spotkanie z kuratorem nowego cyklu filmowego TR Warszawa Jakubem Duszyńskim i z wybitnym znawcą twórczości skandynawskiego mistrza, autorem książki Zwierciadło Bergmana - Tadeuszem Szczypińskim.

HEAVY MENTAL
scenariusz i reżyseria: Sebastian Buttny
zdjęcia: Nicolas Villegas Hernandez
producenci: produkcja Konrad Wróblewski, Sebastian Buttny Absolut Media, w koprodukcji z Kolektyw Filmowy, Futro Film, Kreativa, Jarek Sterczewski, Ucho Studio, PWSFTviT w Łodzi
scenografia: Agata Trojak, Anna Włodarczyk
kostiumy: Anna Buttny, Katarzyna Ładczuk
dźwięk: Franciszek Kozłowski, Konrad Błaszczyk
muzyka: Cezary Kołodziej, Krzysztof Kaliski
obsada: Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska, Lech Łotocki, Katarzyna Maciąg

Szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce. Z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego – normalnego życia …opowieść o strachu przed byciem zwyczajnym. Debiut pełnometrażowy Sebastiana Buttnego.

PEACHES DOES HERSELF
rok produkcji 2012
reż.: Peaches
muzyka: Peaches
czas trwania: 80 min.
www.PeachesDoesHerself.com

W ramach filmowego cyklu prowadzonego przez Jakuba Duszyńskiego odbył się przedpremierowy pokaz autotematycznej elektro-opery, a zarazem debiutu filmowego jednej z największych prowokatorek i skandalistek w historii popkultury - Peaches. Do rozmowy o Peaches Jakub Duszyński zaprosił Agnieszkę Weseli - historyczkę seksualności, feministkę.
Sama Peaches o filmie: „Peaches Does Herself dało mi możliwość spojrzeć w nowy sposób na tak ważne dla mnie kwestie jak: gender, wiek, perfomance czy rozrywka. (…) Sama dla siebie, nazywam Peaches Does Herself musicalem opartym na koncepcie anty-szafy grającej. Zwykły musical jest jak szafa grająca, pozbawia oryginalne utwory ich pierwotnego znaczenia i dopasowuje do zupełnie innej opowieści. A Peaches Does Herself odnosi się wprost do tego kim jestem jako artystka, eksploruje z pomocą moich piosenek mój wizerunek i błędne interpretacje mojej pracy.”

SYNEKDOCHA, NOWY JORK
(Synecdoche, New York)
reżyseria: Charlie Kaufman
scenariusz: Charlie Kaufman
produkcja: USA, 2008
obsada: Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Michelle Williams, Catherine Keener, Emily Watson i inni.

Reżyser teatralny Caden Cotard  po sukcesie swojej adaptacji „Śmierci komiwojażera”, pracuje nad nowym spektaklem – przedsięwzięciem, które ma się stać jego opus magnum. Lata mijają, a Caden coraz bardziej pogrąża się w swojej sztuce, która pochłania zarówno jego jak i wszystkich biorących w niej udział, zastępując im życie. Charlie Kaufman stworzył wielowymiarową, surrealistyczna wizję filmową z jedną z najlepszych kreacji przedwcześnie zmarłego Philipa Seymoura Hoffmana.

Przed seansem odbyła się rozmowa z Romanem Pawłowskim – publicystą, krytykiem kultury i kuratorem teatralnym.

JASKÓŁKA
reżyseria: Bartosz Warwas
scenariusz: Bartosz Warwas, Marcin Włodarski, Ewa Kustusz
zdjęcia: Ernest Wilczyński
produkcja: PWSFTviT
rok produkcji: 2013
czas: 75 minut.

Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, aby pojednać się z ojcem. Droga ta okazuje się podróżą w czasie, w trakcie której bohaterka na nowo przeżywa wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastanie w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, a nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się znienawidzonym rytuałem. 21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonuje w trakcie festiwalu w Opolu „Jaskółkę uwięzioną”. Przed telewizorami śledzi to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej jest w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzy się jednak coś więcej, coś, co odciśnie piętno na życiu 9-letniej dziewczynki... Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu. Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego (Program 3 Polskiego Radia) byli Bartosz Warwas, Ewa Kustosz, Marcin Włodarski oraz Ernest Wilczynski.

HARDKOR DISKO
reżyseria: Krzysztof Skonieczny
scenariusz: Krzysztof Skonieczny, Robert Bolesto
zdjęcia: Kacper Fertacz
muzyka: Krzysztof Skonieczny
dystrybucja: Gutek Film
rok produkcji: 2014
obsada: Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior, Marcin Kowalczyk

Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich hedonistyczne, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia… 

CIERPLIWOŚĆ WEDŁUG SEBALDA
reżyseria: Grant Gee
scenariusz: Grant Gee
zdjęcia: Mark Adcock
muzyka: The Caretaker
narrator: Jonathan Pryce
rok produkcji: 2012

Wybitny esej filmowy poświęcony życiu i twórczości niemieckiego pisarza W.G. Sebalda, zmarłego tragicznie w 2001 r. Hipnotyczna podróż do wnętrza jego twórczości, przez krajobrazy wschodniego wybrzeża Anglii, gdzie mieszkał przez większość życia, historię literatury i sztuki, a także biografię samego Sebalda. Film w reżyserii Granta Gee podąża śladami pisarza i opisanych przez niego w Pierścieniach Saturna wędrówek po wybrzeżu hrabstwa Suffolk. W „Cierpliwości według Sebalda” granice między prawdą a zmyśleniem, a także gatunkami filmowymi i literackimi okazują się całkowicie płynne.

Przed pokazem Sebastian Pawlak, aktor TR Warszawa, odczytał fragment książki W.G. Sebalda Pierścienie Saturna.